25 stycznia 2011

Wyznanie? Brak! - Narodowy Spis Powszechny 2011

KLIK


Pytanie o przynależność do Kościoła lub związku wyznaniowego pojawi
się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zaplanowanym
na rok 2011.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podaje, że 95,8% Polaków to katolicy. Z kolei Główny Urząd Statystyczny wylicza, że ochrzczonych jest tak naprawdę tylko (aż?) 88,4%.
...
Przy czym jest to wyłącznie liczba ochrzczonych, do których należę i ja, i pewnie Ty, i tysiące innych niewierzących.

Jaki procent Polaków to niewierzący? Nie wie nikt.

Po raz pierwszy od 1931 roku będzie można wiarygodnie odpowiedzieć na to pytanie.

"Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?" - tak będzie brzmiało pytanie zadawane w czasie NSP.

"Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także – wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania)."

Pamiętaj, to, że ochrzczono Cię w niemowlęctwie, a KK do tej pory przetrzymuje i wykorzystuje Twoje dane osobowe bez zgody, nie oznacza, że należysz do jakiegokolwiek wyznania.


Po raz pierwszy będzie można dokonać samospisu przez internet.


Więcej informacji o spisie tutaj:
http://www.stat.gov.pl/gus/nsp_PLK_HTML.htm



Agnieszka Sosnowska powiedziała:
UWAGA, WAŻNE:

1. Pytanie o wyznanie będzie tylko w badaniu reprezentacyjnym (25% wylosowanych mieszkań), podobnie jak to było w spisie próbnym w ubiegłym roku.

2. Będzie można się zadeklarować jako pastafarianin etc. W oprogramowaniu, oprócz dłuuugiej listy zarejestrowanych w Polsce wyznań, będzie również punkt "Inne", a przy nim - możliwość wpisania nazwy wyznania z klawiatury.

Fragment instrukcji dla rachmistrzów spisowych dotyczący pytania o wyznanie:

Pytanie 4. Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy?
1. Wyznanie (przynależność wyznaniowa) to formalne uczestnictwo lub emocjonalny związek osoby z określonym wyznaniem religijnym (kościołem lub związkiem wyznaniowym). Wyznanie powinno być określane na podstawie dobrowolnej deklaracji, w tym także – wyrażającej brak związku z jakimkolwiek wyznaniem (bez wyznania).
2. Jeżeli to możliwe, odpowiedzi na pytanie o wyznanie powinna udzielić osobiście każda osoba w wieku 15 lat lub więcej. Wyznanie dzieci w wieku poniżej 15 lat powinna określać matka lub inna osoba dorosła.
3. Należy poinformować spisywaną osobę o tym, że pytanie o wyznanie ma charakter dobrowolny, i że ma prawo odmówić odpowiedzi na to pytanie.
4. W sytuacji kiedy osoba spisywana odmówi odpowiedzi na pytanie o wyznanie należy zaznaczyć pole wyboru przy kategorii: „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”.
5. O ile to możliwe przynależność do wyznania powinna być określana poprzez podanie nazwy konkretnego kościoła lub związku wyznaniowego. W sytuacji, gdy osoba spisywana. określiła swoje wyznanie np. jako „chrześcijańskie” lub „protestanckie”, należy ją dopytać czy jest (czuje się ) członkiem jakiegoś kościoła lub związku wyznaniowego.
6. Dla osób spisywanych, które nie odmówiły odpowiedzi na to pytanie należy odnotować ich odpowiedź poprzez zaznaczenie pola wyboru przy jednej z dwóch następujących propozycji odpowiedzi:
• „1. należę do:”
• „2. nie należę do żadnego wyznania”
W przypadku odpowiedzi 1) należy zaznaczyć pole wyboru przy jednej z 7 nazw wyznań (kościołów/związków wyznaniowych) lub zaznaczyć kategorię „inne” oraz odszukać odpowiednią pozycję na długiej rozwijanej liście wyznań. Jeśli podane przez osobę spisywaną określenie wyznania nie występuje również na rozwijanej liście, należy wskazać pozycję listy („inne – wpisać jakie”) oraz zapisać w polu edycji podane przez osobę spisywaną określenie wyznania.

Instrukcja metodologiczna spisu reprezentacyjnego (pełna)
http://www.przeklej.pl/plik/instrukcja-metodologiczna-spis-repr-28-12-2010-doc-0025jt1ji6jo

1 komentarz:

  1. Świetna sprawa. Choć przypuszczam, że niejeden kręcić będzie nosem. "No bo po co to komu, panie?"

    OdpowiedzUsuń